• tlac-letakov-obrazok

Farebné režimy

RGB je farebný model
Názov RGB bol vytvorený skrátením slov red-green-blue – slovensky červená-zelená-modrá. Farby RGB modelu namiešame z týchto 3 farieb. Tieto farby označujeme ako primárne svetelné farby. Ich 100% hodnotami dostaneme biele svetlo. Ak majú všetky 3 zložky nulovú hodnotu, výsledná farba je čierna. Presné hodnoty sa zvyčajne zadávajú v šestnástkovej sústave medzi 0 až FF, alebo v desiatkovej medzi 0 až 255.

Farebný model CMY používa doplnkové farby (subtraktívny farebný systém). V modeli RGB platilo, že ak zmiešame všetky tri základné farby s maximálnou sýtosťou, dostaneme bielu farbu. Takýto spôsob je výhodný pri obrazovkách monitorov, pretože tienidlo je čierne. Pri tlačiarňach sa však tlačí na biely papier, preto potrebujeme vziať také farby, pri ktorých, ak zmiešame ich najsýtejšie odtiene, dostaneme čiernu farbu.

Takéto farby dostaneme, keď zoberieme doplnkové farby k farbám červená, zelená a modrá. Týmito farbami sú azúrová (Cyan), purpurová (Magenta) a žltá (Yellow). Kvôli tomu, že je lacnejšie vyrobiť čierny atrament ako ho miešať pomocou týchto troch farieb, sa k týmto farbám pridáva i samostatná čierna farba a tento model sa označuje tiež CMYK, kde posledné písmeno je pôvodne odvodené od blacK, neskôr uvádzané ako Key (kľúč) čiže kľúčová farba.
Výhoda formátu CMY je tá, že výsledná farba CMY sa dá veľmi jednoducho získať z modelu RGB pomocou vzorcov: C = (255 – R); M = (255 – G); Y = (255 – B)

Hodnotenie

Sorry, comments are closed for this post.